ریوهو اوکاوا در تاریخ 7 جولای 1956 در توکوشیمای ژاپن متولد شد. او پس از فارغ التحصیلی در رشته حقوق از دانشگاه توکیو، به موسسه ای تجاری در شهر توکیو پیوست. پس از آن به نیویورک رفت و همزمان با کار در دفتر مرکزی شرکت، به تحصیل در رشته امور مالی و تجارت بین الملل در مدرسه عالی شهر نیویورک پرداخت. در سال 1981، او به روشنگری عظیمی دست یافت و به این آگاهی رسید که او ” ال کانتاره” است و مأموریت و رسالت او در زندگی، رستگاری و نجات همه انسانها است.

او در سال 1986 موسسه علم شاد زیستن را تأسیس نمود. در حال حاضر این موسسه در بیش از 100 کشور در سراسر جهان دارای عضو، بیش از 700 شعبه محلی و معبد و همچنین 10000 مرکز تبلیغات مذهبی می باشد. تعداد کل سخنرانی های وی بیش از 2900 مورد بوده است (بیش از120 سخنرانی به زبان انگلیسی) و بیش از 2500 کتاب (بیش از 500 رشته مصاحبه های روحانی) از او منتشر شده است که بسیاری از آنها به 31 زبان ترجمه شده اند. بسیاری از کتابها، از جمله قوانین خورشید، به رکورد “پرفروش ترین کتاب با فروش میلیونی” رسیده اند.

موسسه علم شاد زیستن تا به امروز، 16 فیلم تولید نموده است. برنامه ریزی، نویسندگی داستان های اصلی، تهیه کنندگی و کارگردانی این پروژه ها تماماً توسط شخص ریوهو اوکاوا انجام شده اند. عناوین فیلم های جدید عبارتند از: قوانین جهان – قسمت اول (انیمیشن منتشر شده در اکتبر 2018)، Bokuno Kanojowa Mahotsukai (به معنای”دوست دختر من یک جادوگر” است، فیلم پرشور و اکشن، منتشر شده در فوریه 2019) و Sekaikara Kiboga Kietanara (به معنای “اگر جهان امیدش را از دست بدهد”، فیلمی پویا و اکشن، منتشر شده در پاییز سال 2019).

او همچنین بنیانگذار دانشگاه و آکادمی موسسه علم شاد زیستن (راهنمایی و دبیرستان)، موسس و رییس حزب تحقق بخشیدن به شادی، بنیانگذار و مدیر افتخاری موسسه علم شاد زیستن دولت و مدیریت، موسس انتشارات IRH و رئیس شرکت تولید ستاره نوظهور و شرکت تولید آثار سینمایی ARI با مسئولیت محدود می باشد.